Zaćmienie Słońca
piątek, 20 marca 2015 15:35

Zacmienie_s(galeria zdjęć)

W piątek 20 marca 2015 roku miało miejsce częściowe zaćmienie Słońca, widoczne z całej Polski! To jedno z najważniejszych wydarzeń astronomicznych 2015 roku. W Polsce o godz. 9:49 tarcza Księżyca zaczęła nasuwać się na tarczę Słońca. Oba obiekty znajdowały się wówczas około 30 stopni nad horyzontem, a więc nie bardzo wysoko. Maksimum (czyli moment, kiedy przesłonięta była największa część Słońca - około 70%) nastąpiło około godz. 10:55. W tym samym czasie zaćmienie całkowite, uwidoczniające koronę, czyli zewnętrzną część atmosfery słonecznej, było można podziwiać z Wysp Owczych, arktycznego archipelagu Svalbard (w jego skład wchodzi Spitsbergen) oraz z Morza Norweskiego. Z Polski takie zjawisko będzie widoczne dopiero w 2075 roku.

Ponieważ dzisiaj była świetna pogoda do prowadzenia obserwacji, wielu uczniów naszego gimnazjum i liceum do godz. 12:00 podziwiało ten niezwyły i rzadki spektakl. Dziękujemy Radzie Rodziców za zakup specjalnych okularów.