Strona główna Obozy naukowe

Obóz naukowy 2011
sobota, 17 grudnia 2011 21:13

Relacja Marcina Chomickiego z obozu naukowego 2011:

W drugiej połowie września ( 19 - 23.09.2011 ) w leśnym ośrodku  wypoczynkowym Jakubowo na Mazurach odbył się obóz naukowy, którego  uczestnikami byli uczniowie naszego gimnazjum. Pojechali na niego głównie  uczniowie klas drugich i trzecich ( w tym członkowie Koła Chemicznego ), a  nawet kilku uczniów z klas pierwszych. Zgłoszenia przyjmowali wychowawcy na  kilka tygodni przed wyjazdem. Uczestnictwo w obozie było dobrowolne, bo jak  nazwa wskazuje nie był to wyjazd rekreacyjny. Zgłoszenie chęci uczestnictwa  wiązało się z decyzją o podjęciu wyzwania rzuconego nam przez opiekunów
naukowych panią Mariolę Konopkę (chemia), panią Hannę Kocerkę (fizyka),  panią Wiolettę Liszewską ( plastyka ) i pana Pawła Chubę ( wychowanie  fizyczne). Polegało ono na sumiennej pracy przez pięć dni obozu. Zajęcia  odbywały się codziennie w grupach wiekowych i tematycznych według ustalonego  planu ( chemia, fizyka, chemia i fizyka, zajęcia artystyczne i zajęcia  sportowe ). Pracowaliśmy 6 godzin dziennie z przerwami. Poszczególne "lekcje" trwały 1,5 godziny, jednak nie wydawało się to męczące, bo  prowadzone były bardzo ciekawie i inaczej niż zwykle. Przerabialiśmy zagadnienia, które nasi koledzy pozostali w Warszawie poznają za jakiś czas  oraz nadprogramowe. Nauczyciele zachęcali nas do pracy, trzeba przyznać  bardzo skutecznie. Starali się w sposób ciekawy zaszczepić w nas  zainteresowanie dla swojej dziedziny nauki. Dodatkowo po zajęciach  przygotowywaliśmy zadane tematy z wybranych dziedzin. Była to praca  samodzielna oparta na pracy z książka lub własnych przemyśleniach. Nie mogliśmy zbytnio "wspierać" się internetem, bo był dostępny w sposób  ograniczony. W sumie dobrze, bo zmuszało nas to do większej samodzielności i pomysłowości.

Obozy naukowe
piątek, 5 czerwca 2009 10:09

Gimnazjum nr 50 im. gen. Władysława Sikorskiego jest pionierem w organizowaniu obozów naukowych, kilkudniowych wyjazdów, których celem jest przygotowanie uczniów do konkretnych konkursów lub projektów.

Obozy naukowe w naszej szkole mają już 7-letnią tradycję.

Obozy naukowe są doskonałą okazją m. in. do:

• poszerzenia wiedzy przedmiotowej,
  • rozbudzania ciekawości nauką,
  • integracji z nauczycielami,
  • wypoczynku na łonie natury.

Obozy trwają 5 dni. W każdym obozie uczestniczy grupa 30-50 uczniów (od roku szkolnego również klas pierwszych) oraz co najmniej 4 nauczycieli (nauczyciele z zespołów: humanistycznego, matematyczno-przyrodniczego, nauczyciel wychowania fizycznego).

Gdzie m.in. bywali uczestnicy obozów naukowych?

• Jastrzębia Góra
  • Luszyn
  • Przyjezierze
  • Puławy/Kazimierz Dolny

Efektywność obozów naukowych jest bardzo wysoka! Uczniowie wyjeżdżający na obozy zdobywają liczne laury w wielu programach, projektach oraz konkursach (w tym przede wszystkim tych najważniejszych, dających wymarzone punkty do liceum – kuratoryjnych konkursach przedmiotowych)

Efekty obozu z września 2008r. na przykładzie roku szkolnym 2008/2009:

• 38 uczniów w II etapach kuratoryjnych konkursów przedmiotowych (w tym 14 uczniów klas drugich!),
  • liczne osiągnięcia uczestników obozu w innych konkursach oraz projektach,
  • wystawy prac z pleneru malarskiego w Kazimierzu Dolnym n./Wisłą (m.in. podczas spotkań z rodzicami oraz podczas „dni otwartych”),
  • liczne relacje w szkolnej gazetce „Prosto z korytarza”.

Obozy naukowe kreują LIDERÓW.

Jednym z nich jest Łukasz Rezler

Już jako drugoklasista na obozie naukowym w 2007 r. stał się liderem, uczniem, który kierował pracą starszych kolegów. Po powrocie stał się główną postacią „Olimpijskiego Koła Chemicznego”. Zawsze służy pomocą - jest jednym z kreatorów szkolnego „Pogotowia chemicznego”. W tym roku szkolnym uczestniczył w zajęciach i warsztatach chemicznych w V LO im. Księcia Józefa Poniatowskiego, zakwalifikował się do drugiego etapu kuratoryjnej olimpiady chemicznej dla uczniów szkół średnich.
Łukasz jest laureat kuratoryjnego konkursu chemicznego 2008/2009, finalistą kuratoryjnego konkursu chemicznego 2007/2008, uczestnikiem finału kuratoryjnego konkursu fizycznego 2008/2009

Zdjęcia z 2008 roku

Obóz naukowy 2008 Obóz naukowy 2008 Obóz naukowy 2008 Obóz naukowy 2008 Obóz naukowy 2008 Obóz naukowy 2008 Obóz naukowy 2008 Obóz naukowy 2008 Obóz naukowy 2008

Zdjęcia z 2007 roku